Officiell hemsida för mesta mästarna Vsk Bandy

Nyheter

Landslag: “En ära” – Fem VSK:are till VM


På torsdagseftermiddagen höll det svenska bandyförbundet presskonferens där förbundskapten Magnus Nordin presenterade sin trupp till VM som spelas i Oslo i slutet av februari. – Det är en ära att spela för landslaget, säger VSK Bandys lagkapten Malin Persson som är en av fem uttagna VSK:are.

Fem VSK:are är uttagna där Malin Persson kommer att få en stor roll i landslaget.

– VM och landslaget är alltid speciellt, det är en ära att spela för landslaget. Att bli uttagen till VM var ett av målen den här säsongen.

I landslagstruppen finns det fler VM-debutanter.

– Det är jätteviktigt att få in nya spelare och nytt driv i landslaget och att få till det till en bra grupp, det är grunden till att lyckas som lag ute på isen.

Fem spelare från VSK, sex spelare från Skutskärs IF, fyra spelare från Villa Lidköping och en spelare från AIK ska nu spela tillsammans för att Sverige ska ta hem ett VM-guld.

– Vi är konkurrenter i våra klubblag. Sporten är inte så stor så vi känner varandra bra, jag ser det bara som en fördel nu.

 

Sveriges VM-trupp
Målvakter:
Sara Carlström, Västerås SK
Ebba Fridlund, Skutskärs IF

Utespelare:
Malin Kuul, Västerås SK
Frida Rutqvist, AIK
Lisa Östman, Villa Lidköping
Sanna Gustafsson, Skutskärs IF
Emma Ahlander, Skutskärs IF
Malin Andersson, Skutskärs IF
Anna Fosselius, Västerås SK
Vilma Josefsson, Skutskärs IF
Malin Persson, Västerås SK
Ida Friman, Villa Lidköping
Linnéa Larsson, Skutskärs IF
Tilda Ström, Villa Lidköping
Matilda Plan, Västerås SK
Matilda Svenler, Villa Lidköping

Reserver på hemmaplan:
Minna Norrgrann, AIK
Virva Rylander, Västerås SK
Emelie Timan, Skutskärs IF
Michelle Löfblad, Sandvikens AIK
Emelie Åkerlund, Västerås SK
Kajsa Eriksson, Skutskärs IF
Agnes Ögren, Villa Lidköping
Erica Persson, AIK
Julia Norrman, Sandvikens AIK
Mathilda Eklund, Västerås SK

Gruppspelsmatcherna spelas 2×30 min och slutspelsmatcherna 2×45 min.

Spelschema
Onsdag 19/2
1. USA – Norge, 09:30 | Voldsløkka
2. Finland – Sverige, 11:30 | Voldsløkka
3. Ryssland – USA, 13:30 | Voldsløkka
4. Norge – Finland, 15:30 | Voldsløkka
5. Sverige – Ryssland, 17:30 | Voldsløkka

Torsdag 20/2
6. Finland – Ryssland, 10:30 | Voldsløkka
7. Sverige – USA, 12:30 | Voldsløkka
8. Ryssland – Norge, 14:30 | Voldsløkka
9. USA – Finland, 16:30 | Voldsløkka
10. Norge – Sverige, 18:00 | Bergbanen

Fredag 21/2
11. Placeringsmatch A5 – B1, 11:00 | Voldsløkka
12. Semifinal A1 – A4, 11:00 | Frogner Stadium
13. Semifinal A2 -A3, 14:00 | Frogner Stadium
Spelar Norge semifinal så spelar de semifinalen 11.00

Lördag 22/2
14. Bronsmatch, 11:00 | Frogner Stadium
15. Final, 14:00 | Frogner Stadium

 

Dan Kiwii Persson


[fb_like]

Kommentera

kommentarer