27 aug 2025 KLART: Lohiniva förlänger med Grönvitt
Efter en tuff skada i slutspelet har det länge varit osäkert kring en fortsättning för Linda Lohiniva. Nu har hon fått godkänt av läkare och siktar mot en ny säsong i Sportklubben.
Det var i den andra semifinalen, borta mot Sandvikens AIK, som olyckan var framme.
– Jag skadade knät under matchen och kände direkt att ”nu är det kört”, och det var det ju. Sen dröjde det ganska länge innan jag fick svar att det var ledbandet som hade tagit stryk, som tur var slapp jag operera. Nu är det hyfsat bra och jag har fått godkänt att gå på is och är förhoppningsvis tillbaka fullt ut när serien börjar.
Hur kändes det att få ett sånt positivt besked?
– Jätteskönt! Jag hade svårt under sommaren att bestämma mig just med tanke på att jag inte visste hur det skulle bli med knät. Men så fort sommaren var över och att man har varit ifrån laget så vill man tillbaka, så är det. Så det var skönt att höra när jag fick OK av läkaren.
Hur ser du på säsongen som kommer?
– Det känns roligt. Hermine har kommit in och hon verkar vara en rolig och bra spelare, det känns som att vi stärker gruppen i backlinjen. Sen har vi några unga spelare framåt som fått kontrakt, det ska bli spännande att se vad de hittar på.






















