Historisk statistik

Årliga utmärkelser utdelade av Svenska Bandyförbundet till spelare och ledare i VSK

Årets komet

2016 Matilda Plan
2020 Isabelle Larsson

Årets Bandyjunior

2006 Tobias Holmberg
2017 Matilda Plan
2019 Virva Rylander

Årets pojkspelare

2006 Victor Engström
2015 Max Mårtensson

Årets spelare

1978 Torbjörn Ek
1989 Hans Johansson
1990 Stefan Lillis Jonsson
1994 Per Fosshaug
1998 Ola Fredriksson
2015 Johan Esplund
2017 Malin Persson
2019 Malin Persson

Årets Bandyledare

1994 Karl-Erik Eckemark
1998 Björn-Olle Forsberg
1999 Sören Boström
2009 Andreas Westman
2016 Michael Carlsson

Årets Ungdomsledare

1978 Stig Petterson
1999 Jan Wetterskog

Årets Bandyarena

1991 Rocklunda
1992 Rocklunda
1994 Rocklunda
2001 Rocklunda
2008 ABB Arena Syd

Utmärkelsen ”Stora Grabbar” till spelare som spelat i VSK

Nummer Namn
3 Gunnar Hyttse
9 Manne Johansson
13 Georg Johansson
23 Erik Eklund
24 Bernt Hellström
34 Bertil Reuter
37 Ture Vallo-Andersson
42 Pontus Widén
43 Tage Sjöstrand
56 Einar Bergström
65 Erik Karlsson
67 Göte Karlström
71 Henry Olsson
79 Erik Flodin
98 Sven-Erik Broberg
110 Gucko Jansson
138 Matz Allan Johansson
139 Ove Almroth
149 Håkan Spångberg
154 Torbjörn Ek
162 Claes-Håkan Asklund
169 Sören Boström
170 Björn-Olle Forsberg
173 Lars-Ove Sjödin
178 Ola Johansson
185 Hans Johansson
196 Stefan Jonsson
197 Per Fosshaug
203 Ola Fredriksson
206 Roger Karlsson
207 Göran Rosendahl
212 Jonas Holgersson
216 Andreas Bergwall
217 Michael Carlsson
218 Ted Andersson
219 Lars Gustafsson
221 Anders Östling
222 Daniel Kjörling

Förbundets Guldmedalj

2013 Karl-Erik Eckemark

Årets PR-Profil

1993 Kalle Rosenberg

Spelare i VSK som vunnit minst tre SM-guld

10 SM
Ola Johansson (tre i VSK)

7 SM
Johan Olsson

6 SM
Anders Carlsson
Michael Carlsson
Per Fosshaug
Stefan Jonsson

5 SM
Sara Carlström (2 i VSK)
Hans Johansson
Henry Olsson
Göran Rosendahl
Ted Andersson
Mikael Erlandsson
Björn-Olle Forsberg (ett i VSK)
Daniel Kjörling (ett i VSK)
Thomas Liw (tre i VSK)
Andreas Bergwall (fyra i VSK)

4 SM
Lars Gustafsson
Christer Karlsson
Charlotte Selbekk (2 i VSK)
Pontus Widén

3 SM
Göran Boström
Bernt Eriksson
Erik Flodin
Ola Fredricson (två i VSK)
Anders Hedlund
Jonas Holgersson
Gucko Jansson
Folke Johansson
Manne Johansson
Georg Jonsson
Nils-Olof Jonsson(ett i VSK)
Erik Karlsson
Patrik Kaup
Mikael Larsson
Mathias ”Bissen” Larsson
Peder Lönn
Bertil Reuter
Erik Reuter
Pierre Roos
Tage Sjöstrand
Ture Vallo-Anderson (två i VSK)
Andreas Westman
Stefan Edberg
Tobias Holmberg
Magnus Joneby
Oscar Gröhn
Anders Bruun

Spelare i VSK som vunnit VM – Guld

7 VM
Andreas Bergwall

5 VM
Per Fosshaug

4 VM
Hans Johansson
Stefan Jonsson
Göran Rosendahl

3 VM
Ola Fredriksson
Malin Persson

2 VM
Sören Boström
Jonas Holgersson
Anders Östling
Matilda Plan
Anna Fosselius

1 VM
Christer ”Kaka” Karlsson
Michael Carlsson
Jörgen Johansson
Daniel Kjörling
Malin Kuul
Sara Carlström

Spelare i VSK som spelat minst 50 A-landskamper

Namn – Antal A-kamper
Andreas Bergwall-  198
Per Fosshaug – 129
Hans Johansson – 127
Ola Johansson – 117
Sören Boström – 114
Stefan Jonsson – 107
Göran Rosendahl – 102
Torbjörn Ek – 102
Anders Östling – 98
Johan Esplund – 89
Jonas Holgersson – 87
Ola Fredriksson – 79
Lars-Ove Sjödin – 74
Michael Carlsson – 70

Hedersmedlemmar

Karl-Erik Eckemark – Hedersordförande
Hans Odén
Gunnar Bergström
Bengt Husell
Bernt Holmqvist
Bertil Svensson
Björn-Olle Forsberg
Esbjörn Larsson
Frank Söderström
Mathias ”Bissen” Larsson
Ove Dansson
Rune Larsson
Sven Borg

VSK Bandys samtliga SM-finaler (dam)

År

Motståndare

Resultat

Målgörare

Publik

2017

Kareby IS

1-3

Matilda Plan

1633

2019

Skutskärs IF

5-3

Matilda Plan x2
Charlotte Selbekk
Gabriella Aronsson
Linda Lohiniva

6478

2020

Skutskärs IF

4-3

Charlotte Selbekk x2
Malin Persson
Linda Lohiniva

0 (ingen publik p.g.a. coronapandemin)

2021

Villa Lidköping

6-3

Charlotte Selbekk
Ingrid Bjonge
Emelie Åkerlund

0 (ingen publik p.g.a. coronapandemin)

VSK Bandys samtliga SM-finaler (herr)

År

Motståndare

Resultat

Målgörare

Publik

1922

IK Sirius

2-3

David Hedin
Bertil Reuter

6 909

1923

IF Linnea

2-1

Algot Rylander
Bernt Eriksson

3 036

1924

IF Linnea

4-1

Artur Thunell x2
Bernt Eriksson
Manne Johansson

6 780

1925

IK Göta

5-7

Erik Karlsson
Melker Linderström
Bernt Eriksson
Manne Johansson
Bertil Reuter

9060

1926

IK Sirius

1-0

Manne Johansson

6532

1927

IK Göta

1-5

Stig Sand

8856

1929

IK Göta

1-5

Gunnar Hyttse

5787

1932

IF Göta

2-3

Hadar Tehelin
Harry Angtén

8454

1935

IF Göta

2-5

Gunnar Hyttse
Einar Bergström

6705

1936

Slottsbron

1-2

Holger Sundqvist

11 700

1942

Skutskärs IF

2-1

Pontus Widén x2

12 530

1943

Bollnäs GIF

3-0

Pontus Widén x2
Erik Flodin

6392

1944

Skutskärs IF

0-2

20 770

1946

Sandvikens AIK

3-5
(Efter omspel, 2-2 i första matchen)

Kalle Serrander
Henry Ohlsson
Pontus Widén

20 598

1947

Brobergs IF

2-4

Pontus Widén
Ture Vallo

24 421

1948

Brobergs IF

4-1

Kalle Serrander
Gucko Jansson
Pontus Widén
Ture Vallo

26 617

1950

Sandvikens AIK

2-1

Pontus Widén
Ture Vallo

25 996

1959

Skutskärs IF

1-2

S-E Broberg

28 848

1960

IK Sirius

3-1

S-E Broberg
Mischa Pokosta
Nils Andersson

24 179

1973

Örebro SK

4-1

Stig Johansson x2
Raoul Johnsson
Jan Hedvall

15 033

1978

Edsbyns IF

4-6

Sören Boström x2
Dennis Pettersson
Torbjörn Ek

15 033

1989

Vetlanda BK

7-3

Hans Johansson x2
Stefan Jonsson
Per Karlsson
Mikael Erlandsson
Ola Johansson
Tommy Nilsson

12 748

1990

Sandvikens AIK

6-3

Hans Johansson x2
Stefan Jonsson
Ola Johansson
Per Karlsson
Birger Jonsson

14 608

1991

Vetlanda BK

2-4

Hans Johansson
Pål Östensen

15 585

1993

IF Boltic

5-4

Hans Johansson x2
Andreas Westman
Christer Karlsson
Per Fosshaug

15 185

1994

Vetlanda BK

5-2

Per Fosshaug x2
Göran Rosendahl
Michael Carlsson
Thomas Liw

15 412

1996

Sandvikens AIK

7-3

Hans Johansson x2
Andreas Westman x2
Thomas Liw
Per Fosshaug
Michael Carlsson

17 211

1997

Sandvikens AIK

4-5

Hans Johansson x4

17 488

1998

Sandvikens AIK

6-4

Ola Fredricson x2
Michael Carlsson x2
Samuli Niskanen
Per Fosshaug

18 027

1999

Falu BS

3-2

Ted Andersson x2
Johan Olsson

19 122

2001

Hammarby IF

4-3

Anders Östling x2
Michael Carlsson x2

21 542

2002

Sandvikens AIK

4-8

Michael Carlsson x4

21 612

2009

Edsbyns IF

5-4

Jonas Nilsson x2
Patrik Anderbro x2
Tobias Holmberg

20 114

2014

Sandvikens AIK

4-5

Jonas Nilsson x2
Oscar Gröhn
Johan Esplund

20 497

2015

Sandvikens AIK

6-4

Jonas Nilsson x3
Tobias Holmberg
Mikael Olsson
Janne Rintala

15 877

2016

Villa Lidköping

5-2

Tobias Holmberg
Ted Bergström
Simon Jansson
Patrik Sjöström
Oscar Gröhn

15 748

2019

Villa Lidköping

4-8

Robin Andersson
Ted Bergström
Oscar Gröhn
Martin Landström

18 667