Stella Wallin klar för Västerås SK | “Det är därför jag kom hit”

Stella Wallin är klar för Västerås Sportklubb. – Jag ser fram emot nästa säsong och jag tror att det kommer bli toppen, säger Stella Wallin.

Klassisk sportfråga, hur känns det här?
– Det känns jätteroligt! Jag ser fram emot nästa säsong och jag tror att det kommer bli toppen.

Varför väljer du att komma hit till Västerås och VSK?
– Jag har fått en väldigt bra bild av laget, tränarna och förutsättningarna som finns runtomkring. Jag tror att det är något som kommer passa mig nästa säsong och att det kommer bli väldigt roligt.

Under säsongen 2022/2023 hade Stella Wallin ett utvecklingsavtal till Västerås SK, där blev det en match och ett mål direkt för Stella i den grönvita dressen. Nu är hon tillbaka på riktigt.

– Spännande, det känns som att jag har tagit några kliv sen dess. Jag hoppas också kunna ta många fler här nu den här säsongen.

De senaste säsongerna har Stella Wallin tillbringat i Uppsala BoIS.

– Det har varit tre bra och lärorika år med ett härligt gäng, jag känner att jag är redo för att gå vidare med nästa steg och jag tror att det kommer bli en riktigt rolig säsong här.

Vad har du själv för målsättning?
– Jag vill vinna SM-guld, det är därför jag kom hit.

Lovisa Odén, sportchef dam:
– Vi är superglada att välkomna Stella till laget. Hon har varit i VSK förut i korta sejourer men nu blir det mer permanent. Stella är en ung spelare men har samtidigt en hel del rutin. Hon är redan väldigt duktig men har samtidigt stor utvecklingspotential vilket är kul. Hon kommer bli en spännande spelare att följa och vi hoppas hon kommer trivas och växa i VSK, både som bandyspelare och människa.

Varmt välkommen till VSK, Stella Wallin!