
08 feb Dam: Vinst trots dålig fart under skridskorna
Damlaget åkte upp till Sandviken och vann kvällens bortamatch mot Sandvikens AIK med 6-4. Men laget är inte nöjda med sin insats. – Vi hade ingen fart alls, säger Malin Persson efter matchen.
Malin Persson
Sandviken tog ledningen i matchen men VSK kom ikapp och förbi fyra minuter senare. Men trots målen gjorde man en dålig inledning på matchen.
– Vi började väldigt dåligt och hade ingen fart alls. Vi skulle prova att pressa och det gjorde vi inte så bra som vi hade hoppats på.
Efter en spelmässigt dålig första halvlek gick man in i omklädningsrummet och påminde varandra att man lovat fart matchen igenom, men det föll platt även i andra halvlek.
– Vi pratade om att vi skulle upp i nivå men sen går vi ut och gör på samma sätt igen. Det är ändå viktigt och skönt att vi lyckas vinna trots att det ser dåligt ut.
Det återstår två matcher i serien innan slutspelet och VSK siktar fortsatt på förstaplatsen.
– Vi vill vinna mot Kareby och Söråker. Förmodligen är det ju bäst att komma etta och få möta fyran. Det är bra för gruppen och självförtroendet att gå in i slutspelet med vinster.
1-0 (19) – Olga Bogdanova
1-1 (21) – Malin Persson
1-2 (23) – Matilda Plan (Lene Aamodt)
1-3 (27) – Linda Lohiniva (Charlotte Selbekk)
1-4 (34) – Matilda Plan
2-4 (43) – Jennifer Andersson (Michelle Löfblad)
——————————————————————
3-4 (54) – Matilda Öhrman (Olga Bogdanova)
3-5 (58) – Emma Hansson (Sophia Adolfsson)
3-6 (64) – Malin Persson (Sophia Adolfsson)
4-6 (89) – Olga Bogdanova (Michelle Löfblad)
Nästa hemmamatch: Söndagen 19/2 15.00 mot Kareby IS.
Dan Kiwii Persson, VSKBandy.se