27 sep 2022 “Få fler barn och ungdomar att röra på sig” | Lokala Hjälpen och Schysst Framtid
Lokala Hjälpen och Schysst Framtid har startat upp ”Aktivt Vallby”. – Det här betyder allt för oss, säger Michelle Linhart, trygghetssamordnare på Vallby.
Varje torsdag framöver kommer alla barn och ungdomar på Vallby få testa på nya idrotter. Allt från amerikansk fotboll med Västerås Roedeers, brottning med Västerås Brottarklubb och bandy med Västerås SK. Detta tack vare Lokala Hjälpen och Schysst Framtid.
– När förslaget om att skapa aktiviteter ute på utvalda områden kom från Staffan Braw och Lokala Hjälpen så kändes det naturligt att starta upp på Vallby. VSK Bandy och Schysst Framtid har genom åren varit på Vallby och genomfört olika aktiviteter, så där har vi en bra och uppbyggd relation, berättar Stefan ”Lillis” Jonsson.
Det är Lokala Hjälpen som är initiativtagare och som finansierar projektet på Vallby, med en förhoppning att utveckla och göra liknande aktiviteter på fler områden i framtiden. Schysst Framtid är utsedd som projektledare för att samordna och boka in föreningar som får visa upp sin idrott på plats.
– Målet från vår sida med det här är att få fler barn och ungdomar att röra på sig. Något som också gläder mig är att föreningarna som kommer och visar upp sin idrott på plats får en ersättning, oftast förväntas föreningar göra sånt här ideellt men nu kan vi erbjuda en ersättning varje gång.
Projektet har nu dragit igång, hur känns det?
– Det viktiga, tycker vi alla, är att vi startat upp det här nu. Hur konceptet och torsdagarna kommer att se ut i slutändan är inte ristat i sten, det kommer att utvecklas längs vägen för att göra det så bra som möjligt för barnen.
Lokala Hjälpen och Staffan Braw är glada att vara igång.
– Vi på Lokala Hjälpen hoppas i första hand att detta kan ge barn och ungdomar gemenskap i ett bra sammanhang istället för att de eventuellt hamnar i en destruktiv dito. Vi tycker att det är fantastiskt att vi kan få ungdomar att röra på sig och i slutändan kanske ingå i föreningslivet, säger Staffan och fortsätter.
– Vår ambition är att även jobba med områdesnära föreningar, för att göra det enklare för barnen och ungdomarna att i slutändan påbörja en ny idrott i föreningslivet.
Michelle Linhart och Irma Music är trygghetssamordnare på Vallby och kommenterar det nya inslaget.
– Vi har pratat länge om att barn behöver ha något att göra i vardagen, oavsett om det är en aktivitet eller att lära sig en ny sport. Vi har haft tät kontakt med ”Lillis” och Schysst Framtid kring hur vi ska kunna samordna det här, för att göra tröskeln till olika idrotter betydligt lägre.
Torsdagen 22 september bjöd på strålande sol över Vallby Centrum när Västerås Roedeers visade upp amerikansk fotboll för ett 20-tal barn och ungdomar.
– Det är verkligen en toppendag idag, och många barn som är taggade på att tacklas och få kasta en amerikansk fotboll. Det känns toppen att vi drar igång nu innan vintern, vi hoppas och tror att det är ska bli ett långsiktigt samarbete för att få ut fler barn i rörelse, säger Michelle Linhart.
Vad betyder det för er att Lokala Hjälpen och Schysst Framtid samordnar det här?
– Det här betyder allt för oss, det här är bitar som vi själva har svårt att dra i när det kommer till föreningsliv och rätt kontakter. Vi kan bidra med barn och marknadsföring så gott vi kan, det viktiga för oss är att ha de här samarbetspartnerna som gör det möjligt att det här blir av, säger Michelle och fortsätter.
– Det viktiga för oss är att se barnens välmående, och att fler vågar prova på olika aktiviteter och sporter. Att man får en förståelse att det finns något mer där ute, utanför det här området. Vi vill få barn till ett aktivt liv, att man prioriterar hälsan och att man mår bra av att röra på sig.
Den här veckan är det amerikansk fotboll, någon annan gång är det innebandy eller brottning.
– Många här har stenkoll på fotboll och basket, men andra idrotter har man inte sett eller ens hört talas om. Det betyder enormt mycket att vi kan bidra till en bredd, att det finns massvis med andra sporter utöver fotboll och basket.
Hur många här tror du har koll på bandy?
– Haha! Den procenten är nog inte ashög i alla fall. Det är ju ett mål som VSK kan sätta upp, att få till några bandyspelare härifrån. Det skulle vara fantastiskt kul att se om några år. Snart är det ju vinter också, så vi får sikta mot att plocka fram några talanger, skrattar Michelle Linhart.
Är du medlem i en förening och vill hålla i en aktivitet på Vallby? Hör av dig till ”Lillis!
Stefan ”Lillis” Jonsson
lillis@vskbandy.se
Vill du också bidra till aktiviteter i utvalda områden? Stötta Lokala Hjälpen och swisha valfri summa till 123 523 17 90, skriv ”Idrott” som meddelande.
Presskontakt
Staffan Braw Stefan ”Lillis” Jonsson
Lokala Hjälpen Schysst Framtid
070-581 00 82 073-342 88 69
Text: Dan Kiwii Persson






















