20 feb 2025 Fagerström: ”Gäller att vinna tre matcher”
Kvartsfinalserien mot IK Sirius är igång och herrlaget laddar för match två. – Framförallt ska vi vrida på utav bara den med det vi är duktiga på, säger Christoffer Fagerström.
Det blev hemmaseger för IK Sirius under tisdagskvällen där Grönvitt förlorade med 5-3 i den första kvartsfinalen i bäst av fem.
– Vi hade absolut möjligheter att vinna den matchen och tillräckligt med lägen för att göra det, men vi ger Sirius lite för många bra lägen för att få chansen att vinna. Vi måste snäppa upp vårt fysiska spel. Och med den summeringen så blickar vi fram mot match två, det ska bli riktigt kul att spela här hemma igen. Rent fysiskt så känns vi fräscha i kropparna och vi har ett mindset som är bra. Gött att match nummer två kommer tätt inpå.
Nu vänder alltså kvartsfinalserien till Västerås och ABB Arena Syd, från utomhus till inomhus.
– Det blir en lite skillnad speltekniskt i och med att det är inomhus. Vi ska läsa av lite grann hur Sirius är, men framförallt ska vi vrida på utav bara den med det vi är duktiga på. Upp med farten, passningar och sen ska vi utmana dem mycket mer.
Trots förlusten senast måste det ändå kännas bra att vara igång med slutspelet?
– Det är det. Det är mycket bättre att få vara inne i det såhär, med alla detaljer och känslor i närminnet. Det är nästan så att varannan dag också blir för lång väntan. Det är den här tiden som är den bästa som bandyspelare, det är bara att njuta.
IK Sirius slutade på en fjärdeplats i tabellen, VSK på en femteplats. Det gör att Uppsalalaget har hemmaplansfördel i kvartsfinalserien.
– Det är en matchserie i bäst av fem, summerar man rakt upp och ner så gäller det att vinna tre matcher. Det är helt betydelselöst vart man vinner de tre matcherna. Ska man vara ett lag som fajtas om medalj så ska det inte spela någon roll, man ska vara så pass bra och ha kraften och den mentala styrkan att lösa det oavsett om det är hemma eller borta.
Hemmamatchen i serien vann VSK klart med 10-3, det var dock tidigt på säsongen i början av november.
– Vi trivs väldigt bra här hemma och känner till ytorna mycket väl. Det är mer upp till oss själva att vara där och närvarande under matchen. Vi har allt annat tycker jag, så det handlar mer om att njuta, ha kul och köra in näsan framför deras mål.
KVARTSFINAL 2:5
Västerås SK – IK Sirius
Torsdag 20 februari 19.00
ABB Arena Syd
Köp biljetter till matchen >>>
Följ matchen på Bandygrytan >>>
Se matchen på VLT >>>
Se matchen på Bandypuls >>>
Se matchen på Expressen >>>

241126 Västerås Robin Andersson och Christoffer Fagerström jublar efter 1-1 under bandymatchen i Elitserien mellan Västerås och Sandviken den 26 november 2024 i Västerås.
Foto: Sara Damne / BILDBYRÅN / kod SD / SD0033






















