Kalle Rosenbergs pris

Under halvtid i semifinal 3 mot Sandvikens AIK delades Kalle Rosenbergs pris ut till tre personer. En flickspelare, en pojkspelare och en ungdomsledare.

Astrid Johansson
Genom sin personlighet och sin positiva inställning sprider Astrid energi och glädje till sina lagkamrater. Astrid har med stort engagemang och mycket hög närvaro på träningar och matcher under den gångna säsongen bidragit starkt till det egna laget och sin egen utveckling. Astrid är en mycket uppskattad lagkamrat och en välförtjänt pristagare!
Grattis Astrid Johansson!

Kalle Nogelius
Han tar sig an både träningar och matcher med en seriös inställning men ändå med glimten i ögat.
Han har en hög träningsnärvaro och hjälper medspelare både på och utanför planen och är inte sen att räcka ut en hjälpande hand till ledare och föräldrar under förberedelser för match eller träning.
Med en bra attityd mot både domare och motståndare så är han en naturlig ledargestalt i laget.
Grattis Kalle Nogelius!

Mathias Wendt, ledare
Mathias har under den gångna säsongen på ett föredömligt sätt drivit flickbandyskolan till där den är idag med som mest 40 flickor på isen.
Hans entusiasm och engagemag har spridit sig bland spelarna på isen och föräldrarna vid sidan av isen.
Med sina texter på flickbandyskolans hemsida gjort de små stjärnorna till stora spelare på isen.
Grattis Mathias Wendt!

 

Stort grattis till alla tre säger vi på VSK Bandy!

Dan Kiwii Persson, VSKBandy.se

VSK_Logga_555