
10 jun KLART: Kajsa Ericsson stannar i Grönvitt
Kajsa Ericsson har skrivit på ett nytt kontrakt med VSK Bandy som sträcker sig över den kommande säsongen. – Det kan inte bli bättre, säger Kajsa om guldsäsongen.
Kajsa Ericsson kom till Västerås och VSK inför säsongen 2022/2023. Nu är ett nytt kontrakt påskrivet över kommande säsong.
– Det känns väldigt bra! Jag trivs i Västerås, jag trivs med tränarna, laget och träningsförutsättningarna.
Även för Kajsas del blev det en riktig guldsäsong. Svenska Cupen, elitserieseger, SM-guld och VM-guld med Sverige.
– Jag är otroligt nöjd med min individuella säsong och lagets säsong, det är det vi tränar för, att vinna matcher. Det handlar inte om att spela de snyggaste matcherna i slutändan utan att ta poängen och segrarna, det gjorde vi och vi avslutade med en bra final. Att toppa det med ett VM-guld, det kan inte bli bättre.
Hur går tankarna på nästa säsong?
– Spännande! Det har rört sig lite i lagen så jag tror att det kommer bli en jämnare serie i år, det är svårt att säga på förhand hur det kommer att vara. Det är kul att det blir en tajtare och mer öppen serie.