
15 dec ”Lär börja med att kliva ut och vinna sin närkamp” | Emil Juhlén inför Broberg/Söderhamn
Ikväll väntar Broberg/Söderhamn på bortaplan för herrlaget. – Det är ofta liv på läktarna och liv på planen, det är bara roligt när det är känslor på det sättet, säger Emil Juhlén.
Grönvitt kommer från en uddamålsseger hemma mot IFK Rättvik i onsdags, en match där man är nöjd med två poäng men där man känner lite revanschlusta.
– Vi är taggade att spela en ny bandymatch och vi är inte helt nöjda med matchen i onsdags. Vi känner att vi inte riktigt får ut det vi vill av spelet, så vi är lite revanschsugna.
I en jämn tabell hittar vi Broberg/Söderhamn på plats tio, med en match mindre spelad efter den inställda matchen borta mot Frillesås BK tidigare i veckan. Dock har man bara tre poäng upp till sjätteplatsen som innehas av Edsbyns IF.
– Broberg är ett bra bandylag med många bra bandyspelare. Jag tror att de siktar högre än deras placering nu, så vi lär spela bra för att ta med oss två poäng.
Matcherna mellan Grönvitt och Broberg/Söderhamn brukar vara fysiska.
– Man lär börja med att kliva ut och vinna sin närkamp och ta det därifrån. Det är ofta liv på läktarna och liv på planen, det är bara roligt när det är känslor på det sättet. Vi är redo för kampen och vi ska vinna den.
Det har hunnit bli åtta matcher för Emil Juhlén i VSK-tröjan, där han stått för ett mål och två assist.
– Det har gått helt OK. Jag kommer in i det mer och mer och jag börjar hitta min roll, men jag känner att det finns mer att hämta. Det är bra grabbar och lätt att komma in i gänget, men jag har några kliv till att ta.
Elitserien Herr | Omgång 13
Broberg/Söderhamn– Västerås SK
Fredag 15 december, 19.00
Helsingehus Arena
Följ matchen på Bandygrytan >>>
Se matchen på VLT >>>
Se matchen på Bandypuls >>>
Se matchen på Expressen >>>
Text: Dan Kiwii Persson