
11 okt Vinst mot Vodnik och gruppsegrare!
Den tidiga morgonmatchen slutade med Grönvit vinst över Vodnik med 3-2, vilket även betyder att VSK är klara gruppsegrare.
Ryssarna började matchen bäst och tog också ledningen i den 4:e minuten. VSK försökte hitta in i matchen men hade svårt att skapa lägen till en början. En timeout i den 15:e minuten av VSK gjorde att man tog över spelet och skapade chanser. I den 29:e minuten kvitterade Jonas Nilsson till 1-1, assist från Oscar Gröhn.
Halvtidsresultat: 1-1
VSK började andra halvlek som man avslutade den första, med spelövertag. 2-1 för VSK kom på hörna i den 42:a minuten av Tobias Holmberg och Jonas Nilsson gjorde sitt andra mål för matchen när han utökade till 3-1 på en retur han själv skapat. Vodniks lagkapten Evgeny Dergaev reducerade med ett hårt skott fem meter från mållinjen.
Slutresultat: 3-2
Mål för VSK
Jonas Nilsson 2 mål
Tobias Holmberg 1 mål
Assist för VSK
Oscar Gröhn 1 assist
Janne Rintala 1 assist
Hörnor
VSK 8
Vodnik 3
VSK kommer att spela den första kvartsfinalen ikväll, 19:00, mot tvåan i Grupp B.
Dan Kiwii Persson, VSKBandy.se